Ponožkový den
... na každou nožku jinou ponožku? To přece není žádný problém!
Ale ono to všechno nebyla jen velká sranda a zábava. Letos poprvé jsme se zapojili do Ponožkového dne u příležitosti Světového dne Downova syndromu. Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně u nás v ČR narodí průměrně 50 dětí. "Downíky" poznáme na první pohled - prozradí je obvykle menší podsaditější postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty ... a obvykle hodně široké a velké srdce.
Kromě typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj, pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. A právě proto si lidé po celém světě 21. 3. tuto poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X, které připomíná příčinu tohoto nevyléčitelného onemocnění - poruchu chromozomu X. Odlišnost našich ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých.
My jsme se rozhodli tyto děti i dospělé podpořit alespoň tímto jednoduchým způsobem - na každou nožku jsme si vzali jinou ponožku. A čím byla veselejší či odlišnější, tím lepší, protože i jinakost může být veselá ... pokud jí dáme šanci.
Děti ve svým třídách s jednotlivými vyučujícími diskutovaly tuto vrozenou vadu, některé třídy si přečetly i poutavou ukázku z knihy Martiny Drijverové - Domov pro Marťany, která citlivě a poutavě popisuje příběh holčiky a jejího bratra - "Marťánka" s Downovým syndromem. Během dne se také chodily podepisovat na velký arch papíru, abychom věděli, kdo dnes přišel s každou ponožkou jinou.
Děkujeme všem, kdo si vzpomněli a nebáli se být alespoň pro tento den jiní ...
Začalo to hned ráno v učitelské sborovně ...
A pak celý den pokračovalo v různých třídách. V dnešní fotogalerii moc portrétů a obličejů neuvidíte, soustředili jsme se spíše na ty naše krásné ponožky ... A myslím, že někomu jsme dnes i udělali radost - konečně ráno nemusel hledat tu stejnou ponožku do páru!