2. A

Rozvrh hodin:  rozvrh hodin

Školní výlet - Jeskyně Blanických rytířů, zámek Lysice

Blaničtí rytíři 1

V pátek 7. června jsme se vydali společně se třídou 2. B na školní výlet. Nejdříve jsme zamířili k jeskyni Blanických rytířů nedaleko Kunštátu.

Blaničtí rytíři 12

Uměle vytvořená jeskyně se nachází na kraji obce Rudka, v kopci nazvaného Milenka. V jeskyni se nachází 17 soch blanických rytířů a třech legionářů. Tvůrcem pískovcových soch je Stanislav Rolínek, vyučený čalouník a nadaný sochař samouk. První dílo, které zde vytvořil, byla velkolepá socha prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. V tehdejší době 14 metrů vysoká socha byla označována jako největší ve střední Evropě. Dnes zde můžeme vidět pouze obrovské boty na podstavci, socha Masaryka byla za II. světové války zničena.

Blaničtí rytíři 8

Vchod jeskyně hlídá mohutný lev. Rolínek ve svém životě skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jenom podle obrázku. Jeho nandání bylo obrovské.

Blaničtí rytíři 2

Paní průvodkyně dětem poutavým vyprávěním přiblížila bájné blanické rytíře inspirované českou historií. Nejednoho z nás ohromila jezdecká socha svatého Václava.

Blaničtí rytíři 5

Až bude českému národu nejhůř, vyjedou mu bájní rytíři na pomoc.

Blaničtí rytíři 7

Děti pozorně naslouchaly naši průvodkyni, která na závěr ocenila jejich pozornost, zájem a ukázněnost.

Blaničtí rytíři 9

Po vyhlídce na rozhledně jsme v trávě posvačili, chvíli si odpočinuli. Poté jsme vyrazili prozkoumat okolí jeskyně, které je upraveno jako smyslová zahrada. Děti si vyzkoušely všech pět smyslů pod širým nebem a moc si to užily.

Blaničtí rytíři 19

Po zakoupení suvenýrů jsme zamířili dál autobusem na státní zámek Lysice, kde na děti čekala prohlídka zámeckých prostor s komteskou včetně procházky zámeckou zahradou.

zámek Lysice 5

Při prohlídce zámku jsme navštívili bohatě zařízené interiéry Erwina Dubského (knihovnu, velký salón, dámské apartmá…) prošli se po unikátní sloupové kolonádě a obdivovali jsme květinové krásy nově zrekonstruované zámecké zahrady.

zámek Lysice 3

Na zámku se také natáčelo množství televizních seriálů, filmů a pohádek, např.: slavné Četnické humoresky.

Po prohlídce jsme si nakoupili další suvenýry a na nádvoří v místní kavárně se občerstvili skvělou zmrzlinou.

zámek Lysice 1

Školní výlet se dětem líbil, počasí se vydařilo a obě třídy se spokojeně a v pořádku vracely zpět ke škole.

zámek Lysice 4

Další snímky z výletu:

zámek Lysice 6zámek Lysice 9zámek Lysice 10zámek Lysice 8zámek Lysice 7zámek Lysice 2