5. B

Zástupce rodičů:  Blanka Holečková

SEIFEROS

Přehlídka dravců

In- line ovál v Bystřici nad Pernštejnem, cca 30 dravců a 3 muži. To stačí, abyste zabavili 400 žáků základní školy na dvě hodiny.

Ke shlédnutí byli

• poštolka
  • ostříž, který loví vlaštovky a proto se i s nimi v zimě stěhuje do teplých krajin
  • sokol stěhovavý, jenž dokáže letět rychlostí až 300 km/ h; samice (váží cca 1 kg) tohoto druhu je větší než samec (váží cca 550g)
  • raroh, který dokáže ulovit husu nebo čápa; ve středověku pak byli tito ptáci využívání k lovu orlů. Jejich technika lovu je jedinečná - ve vzduchu kopou svou kořist do hlavy, tím ji omráčí, kořist spadne na zem a tam ji buď člověk zvedne, nebo raroh usmrtí. V současné době je v ČR pouze 12 kusů rarohů.
  • orel - stepní; královsky; mořský evropský a americký; orel se dožije až 80 let
  • sup evropský - může se dožít až 100 let, velmi inteligentní. umí si hrát, váha cca 11 kg
  • káně - všimli jste si, že často sedí na stromech kolem silnic? Čekají totiž, až auto srazí nějaké zvíře a oni budou mít lehce získanoupotravu.
  • jestřáb - loví slepic
  • krahujec - loví vrabce ve městě, nedělámu problém vletět za kořistí i do bytu. Často se tak zabije o okno nebo o plot, který svou barvou splývá s okolím. Každým okem dokáže sledovat něco jiného.
  • luňák - má ocásek vykrojený do vidličky
  • káně Herrisova
  • krkavec - dokáže napodobit hlas svého majitele nebo zvuků v domácnosti
  • ze sov byl k vidění: kalous ušatý

puštík obecný (hrál v pohádce Tři oříšky pro Popelku)

puštík paraguayský

kulíšek

kriticky ohrožený sýček - pouze 100 párů, každý rok se mnoho sýčků utopí v kádích s vodou nebo v bazénech, do kterých spadne můra a oni se ji vydají ulovit

sova pálená - sídlí na půdách kostelů, nevadí jí hluk

výr

Ptáci v přírodě skoro vůbec nespí, protože musí být neustále ve střehu, výjimkou je sup. Dravci, které jsme viděli my, si ale dopřávají delší spánek díky převozům v autě, kdy se cítí v bezpečí.

Ptáci, kteří loví svou potravu ve vzduchu mají dlouhé nohy. Ti, co loví na zemi, mají nohy kratší.

IMG 20240529 100552 IMG 20240529 103851 IMG 20240529 103909IMG 20240529 100833 IMG 20240529 103932 IMG 20240529 104301 IMG 20240529 105836 IMG 20240529 110134 IMG 20240529 110405 IMG 20240529 105836

Seiferos 1Seiferos 2Seiferos 3Seiferos 4Seiferos 5Seiferos 6Seiferos 7Seiferos 8Seiferos 9Seiferos 10