Ten vánoční čas
Žáci třetích ročníků se ve středu 4. 12. 2019 vypravili na exkurzi do vesničky Krátká u Sněžného.
Ekocentrum Chaloupky Krátká sídlí v historickém statku č. 2 ve vesnické památkové rezervaci Krátká, Sněžné. V současné době slouží statek jako zázemí pro terénní výukové programy zaměřené na krajinu a život Žďárských vrchů. V zimním období jsou historické prostory statku využívány pro výukové programy věnované tradicím a řemeslům. A protože se blíží Vánoce, naše exkurze nemohla být věnována ničemu jinému než Vánocům. Ve třech místnostech se děti postupně seznámily a vyzkoušely si vánoční zvyky a tradice. Dětí se ujaly tři milé pracovnice ekocentra, které jim ukázaly zvyky a tradice, které se z našeho povědomí pomalu vytrácí nebo už téměř vymizely.
První místnost byla věnována tradicím a zvykům spojených se jmény v čase předvánočním i vánočním. Věděli jste například, že na svatého Ondřeje se vybírala polínka, která se užívala k předpovídání vzhledu budoucího chotě. Dívka se otočila k hromádce polínek, jedno si vybrala a podle toho usuzovala (k obveselení ostatních), jaký bude její budoucí ženich. Když vytáhla krásné polínko, byl na obzoru pohledný manžel. Zatímco křivé nebo obrostlé kůrou představovalo ženicha, který jejím představám asi moc neodpovídal. Málokdo ví, že svátek svaté Barbory není spjat pouze s řezáním třešňových větviček. Děvčata si tady vyzkoušela jiný zvyk. V minulém století v podvečer 3. 12. chodívaly mezi staveními bíle oděné ženské postavy, které vybízely děti k modlení. Dívky byly oblečeny do prostěradel nebo šatů a na hlavě měly zelený věneček. V jedné ruce držely košík s ovocem a sladkostmi a v druhé metlu. Dobroty rozdávaly hodným dětem, zlobivé nic nedostaly a ještě jim bylo pohrozeno metlou. Chlapci si vyzkoušeli tradici spojenou se svatým Ambrožem. Chlapec si oblékl bílou košili a na hlavě měl černou špičatou čepici. Svatý Ambrož nesl uzlík se sladkostmi a dlouhé koště polepené papírem, děti na Ambrože různě pokřikovaly a on sem tam utrousil nějakou sladkost. Když se ji děti pokusily zvednout, on je chtěl vyplatit koštětem. Dále se děti dozvěděly něco o svatém Mikuláši, svaté Lucii, o Štěpánovi a návštěvu první místnosti ukončili Tři králové.
Druhá místnost byla věnována Štědrému večeru. Děti si zkusily prostřít stůl na štědrovečerní večeři, vytvořily si svícen a lodičky z ořechů a svíček, které se pouští po vodě. Nechyběla ochutnávka tradičních jídel. Ochutnaly houbového kubu a oplatek s medem. Povykládaly si o kouzlech a tradicích štědrého dne a večera. Například méně známé stoupání na sekeru u večeře, které mělo dotyčné ochránit od bolesti nohou nebo známější krájení jablka, kde každý chtěl objevit hvězdičku, aby měl další rok štěstí. Děti si vytvořily i hrníčkové kouzlo, které si poté vyzkoušely.
Ve třetí místnosti pracovnice ekocentra povídala dětem o betlémech. Dodnes jsou betlémy součástí křesťanské vánoční tradice a přinášejí radost dětem i dospělým. Všichni společně si postavili velký betlém, který sama paní vyrábí. Betlém nemusí být jen vyřezaný ze dřeva. O tom se přesvědčily i děti. Rozdělily se do skupin a vyzkoušely si postavit betlémy z různých materiálů – papíru, plsti, vosku nebo ze dřeva.
Celé dopoledne jsme si užili.