Po stopách mimořádných událostí
... do nedalekého Nového Města
Jelikož se nám konečně udělalo krásné počasí, vyrazili jsme na tuto akci do terénu. A to, terénu novoměstského. V místním arboretu jsme si povídali o tom, co to mimořádné události jsou, do jaké míry jsme jimi ohroženi a co dělat pokud některá z nich nastane.
Do arboreta jsme se neodebrali jen tak náhodou. Sousedí totiž s domem jehož obyvatelé museli čelit mimořádným událostem z nejtěžších.
Rodina Bradyových a především jejich dcera Hana se stali symbolem objetí holokaustu, známém po celém světě. Židovská rodina provozující rodinný obchod byla odvlečena do koncentračních táborů. Nejdříve pouze rodiče, později i jejich děti Jiří a Hana. Jediný kdo přežil byl Jiří, který v sedmnácti emigroval do Kanady, stal se z něj úspěšný podnikatel a dožil se úctyhodných 91 let. Jeho sestra takové štěstí neměla. Zemřela hned první den při nástupu do Osvětimi. Zbyl po ní jenom kufřík. A ten dal do pohybu jeden velký projekt. V roce 2000 vzniklo v Japonsku hnutí, které mělo za cíl připomenout hrůzy holokaustu. Součástí jedné z výstav byl i Hanin kufřík. Ředitelka muzea začala pátrat po osudu jeho majitelky. Její téměř roční pátrání poté sepsala Karen Levine ve své knize Hanin kufřík - Příběh dívky, která se nevrátila. Kniha byla přeložena do 40 jazyků a na její motivy byl natočený i film.
Po tomto silném příběhu jsme se šli podívat ještě na jedno místo připomínající mimořádnou událost, jeden z výrazných bodů novoměstska a to Tři kříže. I ten se stal jakýmsi symbolem, poděkováním lidí, kteří kdysi chtěli vyjádřit svoje díky Bohu za to, že ušetřil jejich město epidemii cholery a moru.
Byl zde krásný výhled do okolí a podařilo se nám společně najít další kešku.
Toto je celý náš den v obrazech...
Stihli jsme toho opravdu hodně, ale bylo krásné počasí, dobrá nálada a ani ta zmrzlina na závěr byla sladkou tečkou smysluplně stráveného dopoledne.