9. A 2023

EDJ 2019 120 2

Zástupce rodičů:  Petra Čížková

Výlet do planetária

V pátek 2. června jsme se všemi třeťáky vyjeli do brněnského planetária a do technického muzea.

V planetáriu pro nás měli připravený program Úžasné planety, kde si žáci kromě nově získaných poznatků o vesmíru mohli zopakovat a procvičit své vědomosti a znalosti získané v hodinách prvouky. Pro ty žáky, kteří navštívili planetárium poprvé, se stala noční hvězdná obloha plná různých souhvězdí či planet a ještě podbarvená hudbou neuvěřitelně silným zážitkem.

Venku před budovou jsme měli možnost pozorovat denní oblohu prostřednictvím velkých dalekohledů. Potom jsme se přesunuli do technického muzea, kde jsme zhlédli modely různých typů motorek, starých aut, letadel, parních strojů i turbín. Zejména chlapci si tu přišli na své. V další části expozice v tzv. technické herně jsme poznávali využití základních fyzikálních zákonů v praxi (např. vyzkoušeli jsme, jakým způsobem se přenáší zvuk, jak pracuje kladka, jak vznikají zrcadlové obrazy aj.). Nakonec jsme nakoukli do uličky řemesel, kde jsme se seznámili s tím, jak lidé v minulém století žili a vydělávali si na živobytí. Dětem se nejvíce líbilo staré holičství, jeho vybavení, zubní ordinace, hospůdka s hracím orchestriem, pavlačové domy, hodinářství a další drobné obchůdky.

Nezapomněli jsme ani na naše nejbližší a zakoupili jim nějaké drobné upomínkové předměty a dárečky. Při zpáteční cestě jsme se zastavili na hradě Veveří, který jsme už nestačili prohlédnout z časových důvodů. Tak jsme si alespoň nafotili pár snímků a trošku jsme si na louce zaskotačili. Počasí bylo nádherné a výlet se nám také velmi vydařil.