Projekt Adopce na dálku pokračuje - podporujeme novou holčičku!
Vzdělání je jeden z nejmocnějších nástrojů boje proti chudobě. Darujte jej s námi prostřednictvím Adopce na dálku.
Naše škola (žáci, učitelé a další zaměstnanci) dlouhodobě podporuje projekt Adopce na dálku. V roce 2016 "naše" dívka Jesca úspěšně ukončila školní docházku a bylo nám nabídnuto pokračovat v další adopci. Nyní v březnu jsme dostali nabídku finančně podpořit další dívku. Dovolte mi, abych ji i Vám představila.
Dívka Adong Stella se narodila dne 1.11.2009 v Ugandě, studuje v 1. třídě základní školy a ráda by se jednou stala zdravotní sestrou.
Podle učitelů je Stella upovídaná, přátelská a ráda si hraje s ostatními dětmi. Je sebevědomá, odvážná a společenská. Školu má moc ráda a nechce chybět, ani když je nemocná. Je to velmi milá dívka a u ostatních je moc oblíbená.
Matka je vdova a její zdraví není moc dobré. Je HIV pozitivní a na AIDS zemřel i její manžel. Stará se o svých 11 dětí. Už nemá tolik síly na práci na poli jako dříve a proto ji s obděláváním pomáhají její starší děti. Některé přerušily školu kvůli nedostatku financí. Ty, co do školy chodí, mají problém zaplatit školní pomůcky a uniformy. Pokud by rodina dostala alespoň malou podporu, nemusela by Stella opustit školu.
Minimální výše potřebného ročního finančního daru ve prospěch Stelliných studií je 7.000,-Kč.
Přispět na její podporu můžete jakoukoliv částkou (do rukou třídních učitelů) do konce března. Za všechny příspěvky jejím jménem děkujeme.
Několik informací o UGANDĚ (podle Wikipedie):
Uganda je východoafrická, velice chudá země. Ekonomice pomáhá stabilní politická situace a Uganďané žijící v zahraničí, kteří příbuzným posílají peníze a investují do ekonomiky. Růst ekonomiky zpomaluje epidemie AIDS, protože v Ugandě je asi 2 miliony lidí nakaženo, navíc právě v této zemi byl objeven.
V zemi probíhal od roku 1986 občanský konflikt. Během konfliktu bylo ze svých domovů uneseno mnoho dětí, které byly násilím nuceny bojovat na straně Armády. Od roku 2007 probíhají mírová jednání. Celý konflikt si vyžádal mnoho lidských životů.
Hovoří se zde přibližně 40 různými jazyky, úředním jazykem je angličtina.
Na africké poměry je tu gramotnost poměrně vysoká - 69,9 %. V Ugandě je povinné školné, které chudým Uganďanům zamezuje v přístupu ke vzdělání. Uganda je země s nejmladší populací na světě. Celkem 49,4 % populace je mladší čtrnácti let a v této kategorii je Uganda první na světě.
Mezi nejčastější onemocnění vyskytující se v Ugandě patří malárie, HIV/AIDS, TBC, hepatitida.