Ponožky na nožky - a nejlépe každou jinou!
Ponožkový den 2021 na podporu lidí s Downovým syndromem - opět v domácím prostředí.
Každý rok v březnu (konkrétně 21. 3.) probíhá Ponožkový den; zapojením do něj pomáháme šířit povědomí o lidech s Downovým syndromem. Jejich přijetí společností, šance na běžné vzdělání nebo pracovní příležitosti ještě stále není samozřejmostí. I my doma, ve škole, s kamarády se můžeme stát těmi, kteří mají porozumění a respekt pro rozdílnost. Důležitá je informovanost a pozitivní příklad - a začít se musí už od nejútlejšího věku.
Datum (21. 3.) není vybráno náhodně. Downův syndrom se totiž vyznačuje jedním přebývajícím chromozomem číslo 21. Běžně máme každý tyto chromozomy dva, osoby s Downovým syndromem mají tři chromozomy 21 – 21/3 (podle toho je vybrané datum světového dne Downova syndromu).
Výskyt Downova syndromu u dítěte je v podstatě náhodný. Vyskytuje se ve všech zemích, kulturách, ekonomických skupinách. Downův syndrom se v dnešní době dá ve většině případů diagnostikovat již v období, kdy je miminko v bříšku.
Od roku 2012 se Světový den Downova syndromu připomíná pod záštitou OSN a je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem a pro jejich blízké po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které život s chromozomem navíc přináší.
A jak to vypadalo v našich domácnostech? Někde se zapojili všichni - malí i velcí, někde se do toho "obul" i domácí mazlíček.